Trump i ferd med å gi opp fredsmeklingen i Ukraina-krigen -la frem veikart for en løsning

USA og Trump administrasjonen kan komme til å gi opp sitt forsøk på å fremforhandle en fredsløsning på konflikten i Ukraina. I følge utenriksminister Marco Rubio vil USA om kort tid vandre videre til andre tema dersom partene ikke kommer til enighet i løpet av kort tid. USA har konkludert med at det er fint lite fredsvilje i Europa og at avstanden mellom Russlands krav og det Kiev regimet og deres europeiske allierte er villig til å gå med på. Under gårsdagens møte i Paris overleverte amerikanerne en skisse eller et veikart til fred som innebærer at Ukraina ikke kan bli med i NATO og at Russland får beholde kontrollen over Krim og de fire regionene i Donbass de nå kontrollerer. Ut over dette må frontene «fryses» og kamphandlingene stanses.

USA har presentert sine allierte detaljene i sin fredsplan for å bringe konflikten mellom Russland og Ukraina til slutt, rapporterte Bloomberg fredag, og siterer europeiske tjenestemenn som er kjent med saken. Konturene av planen ble skissert under et møte i Paris torsdag. Forslaget inkluderer angivelig lettelser i sanksjonene mot Russland, samt å avslutte Ukrainas ambisjoner om å bli med i NATO. Veikartet ville effektivt fryse krigen, med de tidligere ukrainske territoriene holdt av Russland forbli under Moskvas kontroll, antydet kildene.

En av tjenestemennene sa til Bloomberg at forslaget fortsatt måtte diskuteres med Kiev, og la til at planen faktisk ikke ville utgjøre en endelig løsning på konflikten. Dessuten ville ikke Kievs europeiske støttespillere anerkjenne territoriene som russiske, sa kilden.

Paris-møtene involverte høytstående tjenestemenn fra flere land. Den amerikanske delegasjonen ble ledet av utenriksminister Marco Rubio og spesialutsending fra Det hvite hus, Steve Witkoff. De møtte Frankrikes president Emmanuel Macron og hadde også diskusjoner med topptjenestemenn og forhandlere fra Frankrike, Tyskland, Storbritannia og Ukraina.

Tidligere på fredag ​​signaliserte Rubio at Washington var klar til å «gå videre» hvis en måte å avslutte fiendtlighetene mellom Moskva og Kiev ikke snart kunne bli funnet. «Vi må finne ut her nå, i løpet av noen dager, om dette er gjennomførbart på kort sikt. For hvis det ikke er det, så tror jeg vi bare kommer til å gå videre,» sa Rubio til journalister før han dro fra Frankrike. Trump administrasjonen øker med dette presset på partene og de neste dagene vil kunne bli avgjørende på hvorvidt partene er i stand til å finne et kompromiss både Russland og Ukraina kan leve med.  Gutta i «The Duran» drøfter her Europas krigerske ambisjoner og uvillighet til å medvirke til at det blir skapt fred i Ukraina. Britene og franskmennene virker oppsatt på krig med Russland. Både Emmanuel Macron og Keir Starmer virker fanatisk opptatt av å komme i krig med Russland.

En oppdatering av krigen fra Military Summery

2 tanker om “Trump i ferd med å gi opp fredsmeklingen i Ukraina-krigen -la frem veikart for en løsning

  1. Trump gjorde en feil når han sa at han kunne stoppe krigen i Ukraina. Da tenkte Putin at han kunne presse Trump til kompromisser for å få en fredsavtale på sine betingelser.

    Det eneste USA har gjort i praksis er å støtte Ukraina med ettrettning og våpenhjelp. Uten USA hadde Putin kontrollert Ukraina idag. Soldatene som ble sendt in over grensen fikk beskjed om å ta med seg paradeuniformer. De skulle marsjere i Kyevs gater om noen dager. Men de møtte soldater med amerikanske våpen og rådgivning.

    Det kan hende at USA trekker seg ut av Europa. USA er ikke lenger det de var. Under demokratene har handelsunderskuddet og gjelden økt så voldsomt at ingen vet om økonomien vil overleve. Når man ser på tallene virker det åpenbart at demokratene bevisst ønsket å ødelegge USA. Hvem vet om WEF, UN og Kina har en plan?

    Uten USA som en ledende stormakt kan verden gå en mørk tid i møte. Da kan vi minnes talen som Winston Churchills holdt før Battle of Britain. Ingen visste hva utfallet kunne bli. Men hvis Tyskland vant ville Hitler bli verdens mektigste mann og nazistene ville dominere verden. Det historiske slaget denne gangen kan stå mellom det stadig mektigere kinesiske diktaturet og USA.

  2. Azovmena-profetien kom i mine tanker da jeg hørte dette i dag . USA bruker nok dette utspillet for å få fart i fredsforhandlingene . Men om de mislykkes med å få stans i kampene : Kan det hende at også våpenforsendelsene fra USA stopper opp permanent . Da får Ukraina et stort problem og russiske styrker kan da rykke fram mot Kiev . I et slikt tilfelle er det at USA bruker taktiske A-våpen for å stoppe russerne – som igjen svarer med et omfattende atomangrep mot amerikanske storbyer – der Chicago først blir rammet .
    Men : Etter mine beregninger vil bruk av atomvåpen først skje om to år ( profeten Daniel ). Kan hende tar jeg feil .
    De europeiske land har elendig forsvar . Britenes hær vil bare kunne forsvare 10 kilometer av frontlinjen i Ukraina – sies det .
    Det er bare ett land i Europa som har mulighet til å bremse russerne og det er Ukraina . Storbritannia og Frankrike har A-våpen . Videre utplasserte president Biden atomvåpen i fem europeiske land . Til gjengjeld sendte president Putin taktiske atomvåpen til Belarus . Videre er det slike våpen i enklaven Kaliningrad – herunder hypersoniske missil ( Kinzhal ) med atomstridshode som er umulig å skyte ned grunnet farten .

    1
    4

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *