Norske Ukraina-venner i full meltdown etter at Trump har sviktet Ukraina

Sett «Amerika først» var budskapet Trump vant valget på. Trump har tatt USA i en helt ny retning og har brutt fullstendig med Joe Bidens krigslinje. Norske Ukraina-venner er i full harnisk over Trumps svik. Ukraina-aktivisten Thor Dag Halvorsen er rasende og tyr til Facebook for å uttrykke sin vrede mot Trump. «USAs forslag til «fredsløsning» med Russland er et totalt knefall for despoten i Kreml. Mens Trump kysser føttene til Putin og imøtekommer så godt som alle diktatorens krav til deltakelse i «fredsforhandlinger», stiller han hinsides krav til landet som er angrepet og okkupert. Gjør ikke Ukraina som USA, og legger seg flat for krigsforbryter Putin, vil Trump gi Zelensky skylden om det ikke blir noen fredsavtale.

Og den frustrerte Ukraina-vennen fortsetter: «Med dette fremstår Trump som den mest ynkelige president i USAs historie. Det vi ser en oppvisning av personlig hevnlyst og moralsk totalhavari som mangler sidestykke i moderne historie. USA stemmer sammen med Nord-Korea, Russland og Iran i FN, nekter å fordømme Russlands fullskala angrepskrig mot et fredelig naboland, og viser slik en total mangel på respekt for all internasjonal lov og rett. Trump gir f***. Nå er det den sterkestes rett som skal gjelde.
Slik har USA forfalt fra å være den frie verdens leder til selv å bli en del av ondskapens akse, som president Reagan i sin tid snakket om. Det er tragedie av dimensjoner for den frie verden, som nå er sveket av landet som også vi har ansett som vår fremste allierte. Den som nå støtter Trumps Ukrainapolitikk, støtter Putin. Derom er det ingen tvil lenger,» skriver Thor Dag Halvorsen i sitt innlegg som er blitt delt blant norske Ukraina-venner.

Man kan forstå frustrasjonen

Debattnivået blant Ukraina-vennene. Alt er svart/hvitt. Er du ikke helt for Ukraina er du mot Ukraina.

Nå har befolkningen i Norge og Europa blitt kraftig indoktrinert med det politisk korrekte budskapet at Zelensky og Ukraina kjemper for frihet og demokrati mot et totalitært og diktatorisk Russland. Mange også blant kristne har latt seg hjernevaske av dette budskapet og fråder nå av raseri mot USAs president som i dette tilfellet gjør hva han lovet. Nemlig å forsøke å skape fred og dersom det ikke lykkes, ta USA ut av den tragiske krigen og gjenoppta gode handelsforbindelser med Russland. Trumps policy-endring i forhold til Russland og Ukraina er dårlig nytt både for Kiev regimet og EUs lederskap som har bundet seg fast til masta til det synkende Ukraina prosjektet. Hva disse vil gjøre når USA og Trump bakker helt ut gjenstår å se. Men det vi kan lese ut fra Halvorsens innlegg og de svar han har fått fra likesinnede, er at disse nå er rasende på Trump, oppfatter ham som en «putinist» og forræder og kaller ham sviker. De samme tendenser ser vi også blant Ukraina-aktivistene i kommentarfeltet i Inyheter. Også der er det stor vrede mot Donald Trump og enkelte fabulerer om at Euro-NATO må gå til krig mot Russland uten USA i ryggen. «Selv om Trump har kapitulert overfor Putin og overgitt Ukraina, må vi ikke gjøre det. «Full utslettelse av Russland er påkrevd. Tiden er inne for tungt massivt atomangrep.» skriver «Arthur Heimlath» som er både russofob og farlig ekstremist.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *